מאמרים-אנזימים ?

מי צריך אנזימים ?
בשנים האחרונות הופיעו על המדפים מוצרים שונים שתפקידם לפרק רפש אורגני באקווריומים ובבריכות נוי ומוצרים נוספים שתפקידם להילחם ביעילות באצות שונות בבריכות נוי.
חלק ממוצרי הדור החדש, מבוסס על תרכובת חומרים המכילה בקטריות ואנזימים.
מיהם אותם אנזימים ומה תפקידם ?

האנזימים הם חומרים, בדרך כלל חלבונים, המשמשים כזרזים של תהליכים כימיים. האנזימים צמודים לחיידקים (בקטרית) ומאפשרים את התרחשותן של תגובות אלו באמצעות זירוז קצבן פי אלפי ומיליוני מונים.
אחד האנזימים המוכרים יותר הוא אנזים הלקטאז הנמצא במעי הדק ותפקידו לפרק את הלקטוז (סוכר החלב).

בתעשיית בריכות הנוי והאקווריומים, משמשים האנזימים לפירוק רפש אורגני ולמלחמה באצות. רפש אורגני מקורו בעודפי מזון שלא נאכלו, חלקי צמחים מרקיבים, חרקים שנפלו למים, עלים שנופלים למים ונרקבים ועוד.
אנזימים אחרים מפרקים ומשמידים אצות מסוגים שונים, אצות המתפרצות מעת לעת בבריכות נוי.

האנזימים הופכים את החומר האורגני או את תאי האצות לחומר שיכול להתפרק בקלות על ידי בקטריות טבעיות.
למעשה, גם ללא התערבות האדם, מתבצע בבריכת נוי ובאקווריום פירוק רפש אורגני ופירוק של אצות, אך הקצב הוא איטי מאוד. הוספת בקטריות ואנזימים הופכת את התהליך למהיר ואגרסיבי בהרבה. 
בשנים האחרונות, הצליחו לייצר אנזימים מלאכותיים ובכך לרתום את האנזימים כדי לסייע באיזון אפקטיבי של הסביבה האקולוגית ובמלחמה ברפש ובאצות.

אנזימים נצמדים באופן זמני אל החומר המיועד לפירוק, הצמדות זו חוסכת אנרגיה
ועל ידי כך מזרזת את התהליך הכימי  

איך זה עובד ?
לכל בקטריה, צמוד אנזים, הבקטריה מתנגשת בחומר המזון הפוטנציאלי (אצות למשל) והאנזים מתחיל לעבוד, בתחילה מנקב האנזים את דופן תא האצה, נכנס אל מקור המזון, מפרק וממיס אותו לחומר נוזלי אותו מסוגלת הבקטריה לפרק ולצרוך.
תוצר הלוואי של התהליך הם מים וחנקן. 
היות והאנזימים הם זרזים של תהליכים קיימים, מסייע השימוש באנזימים למלחמה אפקטיבית באצות, לפירוק חומרי רפש ולקיצור משמעותי של זמן ההתייצבות האקולוגית.
כך מושגת במהירות מטרת התהליך שהיא תרומה למראה האקווריום ובריכת הנוי ולבריאות הדגים.

חשוב לדעת כי גם בסיום הפעולה, נותרים האנזימים בבריכה ובאקווריום (למשך מספר שבועות בדרך כלל) עד הפעם הבאה בה הם נדרשים לפעולה

כללי

whatsapp.PNG

כל הזכויות שמורות - אטלנטיס © 

paypal.PNG