מאמרים - בריכות נוי ללא מפל

בריכות נוי ללא מפל

בבריכות נוי מועטות אין מותקנת כלל מערכת סירקולצית מים ואין בהן מפל השופך מים אל הבריכה.  הסיבות העיקריות הן רצון ליצור בריכת נוי "טבעיות" ללא רעש או חוסר תקציב לרכישת מערכת סירקולציה ופילטרציה (משאבה, פילטר וכו').  בבריכות נוי אחרות מותקנות מערכות פילטרציה, אך המים החוזרים למערכת, מוחזרים בצינור אל מתחת לפני המים ואינם יוצרים מפל מים.

הכוונה היא למפל מים או כל אלמנט מים אחר המזרים, מתיז או מטפטף מים אל פני המים ועל ידי כך יוצר חימצון נאות של מי הבריכה. 

גם בריכות נוי "תקינות" בהן יש מערכת סירקולצית מים ויש מפל מים אך מחוסר ידע או נסיבות אחרות, מנתקים את המערכת (בעיקר בלילה כדי למנוע את רעש המים במפל), נכנסות גם הן לקטגוריה של "בריכות נוי ללא מפל".

בריכות אלו סובלות לעיתים תכופות ממים שאינם באיכות גבוהה ולעיתים קרובות המים עכורים ואף מעלים ריח רע.

העדרות תוספת חמצן לבריכות נוי הופכת אותן במקרים רבים למאגר מים מעופשים ממספר סיבות: 

מערכות הפילטרציה הביולוגית של הבריכה מבוססות על מדיה ביולוגית עליה נוצרת מושבה של בקטריות המפרקות את החנקות הרעילות בתהליך הניטריפיקציה.  בקטריות אלו, הינן בקטריות ארוביות (בקטריות להן דרוש חמצן בתהליך פירוק החנקות). בבריכות בהן לא קיימת מערכת המסייעת בחימצון מי הבריכה, מתקשות הבקטריות לקבל את כמות החמצן הדרושה להן ותהליך פירוק הרעלים נפגע.   

דגי הנוי ממשפחת הקרפיונים כדוגמת דגי זהב ודגי קוי, צורכים כמויות גדולות של חמצן.  בהעדר אספקת חמצן הולמת, יתקשו דגים אלו לשרוד בברכת הנוי (במיוחד אם הם גדלים בצפיפות יחסית). 

מים שאינם נעים ואינם מחומצנים ובעיקר אם יש בסביבת הבריכה מקור לחומר אורגני (כגון עלים נשירים), נהפכים למרבץ של בוצה העתירה בבקטריות שאינן צורכות חמצן (אנארוביות), אך פולטות רעלים מסריחים למים.  למעשה, גם בבריכות עם מפל קיימות בקטריות אלו, אך פעולת המפל וחימצון המים מרעננים את המים ומקטינים מאוד את ריכוז הרעלנים וכמובן שגם את הריח הרע הנלווה.

הבריכות היחידות היוצאות מן הכלל הזה, הן בריכות הנוי בהן יש כמות גדולה מאוד של צמחי מים מחמצנים, צמחי מים קניים בעלי שורשים טבולים במים (צמחי גדה) וצמחי מים כגון נימפאה המכסים את פני המים באחוז גבוה (כיסוי של 70% ממי הבריכה ומעלה).  בבריכות אלו, צמחי המים מחמצנים את המים וסופחים את הרעלנים.

במידה ואתם בעלי בריכה כזו, כדאי לשקול הוספת מערכת סירקולציה פשוטה, במידה והחלטתם לא להוסיף משאבה, כדאי לדאוג לפחות להוספה של צמחי מים ולהוספה של כמות נאותה של דגים אוכלי יתושים, מאותן סיבות שצויינו מעלה, נוטות נקבות היתושים לחבב מים אלו ולהטיל לתוכן ביצים.

כללי

whatsapp.PNG

כל הזכויות שמורות - אטלנטיס © 

paypal.PNG