מאמרים - מיתוסים 1

מיתוסים
לפניכם מספר מיתוסים נפוצים בהם נתקלנו במהלך השנים בקרב בקרב בעלי בריכות נוי ואקווריומים (או כאלו החושבים להקים לעצמם בריכת נוי או אקווריום).
כמו במקרים רבים, האמת אינה קרובה למיתוס. 

 

 

 

 

מיתוס: "בריכת נוי מביאה יתושים".
האמת: ההיפך הוא הנכון, בריכת נוי בה דגים אוכלי יתושים כגון רוזי בארב או גמבוזיה הטורפים את זחלי היתושים (ואת האם יתושה המגיעה להטיל), מקטינים את כמות היתושים בסביבת הבריכה.
בנוסף, מגיעים אל סביבות הבריכה גם שפיריות ולעיתים גם צפרדעים שמזונם העיקרי הוא חרקים ובתוכם גם יתושים.

מיתוס: "החתולים טורפים את כל דגי הבריכה".
האמת: חתולים ומים לא ממש הולכים יחד. מרבית החתולים יעדיפו למצוא את מזונם במקום אחר, יחד עם זאת, ישנם מקרים בודדים בהם חתול עלול לטרוף דג מן הבריכה, אך הסכנה העיקרית האורבת לדגי הנוי מצד בעלי החיים היא בדרך כלל משלדגים והרבה הרבה פחות מכך מחתולים.

מיתוס: "הגשם עלול להציף את את הבריכה והדגים יסחפו החוצה".
האמת: כדי שתווצר זרימה שתסחוף החוצה דגי הנוי, יש צורך במפל מים שוצף מן השמיים היישר אל מי הבריכה.
בפועל, הגשם היורד על הבריכה, ממלא אותה עד סופה והמים גולשים באיטיות רבה מעבר לשולי הבריכה.

מיתוס: "אם נותנים למים לעמוד 24 שעות, לא צריך להשתמש באנטי כלור".
האמת: כל זה היה נכון עד לפני מספר שנים עת הוסיפו למי הברז כלור בלבד, הכלור היה מתאדה מן המים, וניתן היה להשתמש במים.
כיום, מוסיפים למים בנוסף לכלור, גם כלוראמין (NH2Cl) שהוא תרכובת של כלור ואמוניום. תרכובת זו אינה מתפרקת בקלות, אינה מתאדה מן המים, אינה משתחררת אף בהרתחה ונשארת במים זמן רב.
מיותר לציין כמובן שהן כלור והן כלוראמין מסוכנות ביותר לדגי הנוי.
לפיכך, חובה להשתמש בתוסף המנטרל כלור וכלוראמין בכל הוספת מים מן הברז לאקווריום או לבריכת הנוי.

מיתוס: "יש לי פילטר משוכלל ולכן אין צורך בטיפול באקווריום".
האמת: למרות ההתפתחות הטכנלוגית של השנים האחרונות, טרם הומצא הפילטר המושלם שחוסך לחלוטין את תחזוקת האקווריום על ידי בעליו. תמיד יש מה לעשות: ניקוי אצות מדפנות האקווריום, שאיבת רפש, ניקוי הציוד וכד'.
למעשה, במרבית האקווריומים, כאשר האקווריום מתייצב (וזה קורה בסופו של דבר), רמת התחזוקה הנדרשת נעה בין 10-15 דקות עבודה קלה אחת לשבועיים.

מיתוס: "בריכת נוי זה בזבוז מים".
האמת: למעט בריכות נוי בהן יש בעייה של אובדן מים כתוצאה מליקוי בבניתן או כתוצאה מנזק כלשהו, בריכת נוי היא מערכת סירקולציה סגורה, כך שהמים היוצאים מן המשאבה אל הפילטר והמפל, מוחזרים לבריכה וחוזר חלילה. אובדן מים היחיד הוא אידוי סביר בלבד.

מיתוס: "צמחי מים גורמים לאצות באקווריום".
האמת: ההיפך הוא הנכון, צמחי מים והאצות מתחרים בינהם על חומרי המזון הזמינים במים, צמחיה משגשגת בכמות מספקת, תימנע כמעט לחלוטין התרבות אצות (ראו אקווריומי צמחיה או בריכות נוי עתירות צמחיה).
מן הצד השני, במידה ויש מחסור בצמחיה ובמים יש חומרי מזון זמינים, עלולה להיות התפרצות אצות המנצלות את הוואקום שנוצר בהעדרם של הצמחים.

כללי

כל הזכויות שמורות - אטלנטיס © 

paypal.PNG