חיפוש
  • בוגי

טפיל הלרינאה-אימת דגי הבריכה


טפיל הלרינאה-אימת דגי הבריכה-Anchor worms-lernea

דגי קוי הקופצים מן המים אינם מחזה שכיח. משהו מציק לדג ולכן הוא קופץ החוצה בניסיון נואש להסיר את המפגע. לעיתים, המפגע המציק הוא אחד מהטפילי העור האיומים הנקרא לרניאה. לרניאה תוקפת דגי בריכות שונים (דגי קוי, זהב, שלאיירים וכד') אך גם דגי אקווריום טרופיים אם כי פחות שכיח.

הלרניאה (תולעת העוגן) היא טפיל ממשפחת השט-רגל השייך למחלקת הסרטנים, הטפיל נצמד לגוף הדג ולסנפיריו וגורם לפצע במקום החדירה לעור.

ניתן להבחין בטפיל הנראה כמעין תולעת או חוט לבן\שקוף (לעיתים חום) בגודל של 1 ס"מ עד 1.5 ס"מ הבולט מתוך פצע אדום על העור. ראש הטפיל נמצא עמוק בתוך רקמת הדג ונתפס שם בחוזקה באמצעות עוגן שאינו מאפשר הוצאתו בקלות. דג הנגוע במספר קטן של טפילים, יכול להמשיך לחיות כמעט כרגיל ואינו נמצא בסכנה מיידית, אך מספר גדול של טפילים עלולים לגרום לדג לאיבוד דם רב, לאנמיה ולמוות. סיבה נוספת למותם של דגים נגועים היא הזיהום המשני שעלול להתפתח בפצע שאותו יוצר הטפיל כך שהסכנה לדג מגיעה מכיוונים שונים.

הטפיל עלול לחדור לגוף הדג במקומות רבים כולל בין הקשקשים, על גבי סנפירי הדג ובכל מקום אחר. דג הנושא עליו כמות טפילים רבה אינו מראה מלבב כלל וכלל. הדג האומלל מנסה לעיתים להסירם ללא הצלחה ובמידה ואינו מטופל, מותו כמעט וודאי.

כדאי להביט מפעם לפעם מקרוב על הדגים ולנסות לאתר פגעים וטפילים חיצוניים שללא טיפול, יביאו להתפשטות הטפילים ותמותת הדגים.

בעבר נהגתי להוציא דגים נגועים ולשלוף את הטפילים בפינצטה, הסתבר כלא יעיל היות ושאר הבריכה נגועה וטפילים חדשים חוזרים לאחר זמן מה אל הדגים.

הטיפול בבריכות גדולות נעשה באמצעות התרופה הווטרינרית של מכתשים אגן הנקראת ברומקס 50 (המרכיב הפעיל: Naled-50%). בבריכות קטנות או באקווריומים מומלץ להשתמש בתרופה JBL Aradol Plus. גם Cupramine של Seachem יכול לסייע בהשמדת הטפיל ומתאים לנפחי מים קטנים – בינוניים.

הטפיל רגיש גם למליחות במים ולעיתים התרבותו נעצרת, ההמלחה נעשית במינון של עד 1 ק"ג מלח גס או מלח אקווריום לכל 1 מ"ק. בנוסף לנ"ל, ממליץ להשתמש במקביל גם בתרופה נגד זיהומים כדי לאפשר לפצעים על עור הדג להירפא .


161 צפיות

כללי

whatsapp.PNG

כל הזכויות שמורות - אטלנטיס © 

paypal.PNG