חיפוש
  • yoslav

כך נמנע את הרעלת הדגים


אחת התופעות שחוזרות על עצמן מדי קיץ היא תמותה בלתי מוסברת (לכאורה) של דגי נוי בבריכות המפילה חללים רבים. כאשר שאלנו ותיחקרנו בעלי בריכות שחוו תמותה מאסיבית של דגים בין לילה או דגים רבים הנהפכים לאפטיים ומתים אט אט, לרוב הסתבר כי בוצעה החלפת מים או הוספת מים מסיבות שונות בסמוך לתחילת המהומה בבריכה.

והגורמים הנסתרים לתמותה הם הכלור (chlorine) ובעיקר ידידתם הטובה של תאגידי המים בישראל, תרכובת הכלוראמין (chloramine). שני אלו ביחד או כל אחד מהם לחוד יכולים לחסל בע"ח רבים ודגים בבריכת הנוי. ההיגיון מאוד פשוט: תאגידי המים האזוריים המטפלים באספקת מי שתייה מחויבים להציג דו"חות הכוללים בין השאר את תוצאות הבדיקות השוטפות שלהם. בהתאם לחוק לתיקון פקודת העיריות (מס' 75) התשס"א 2001 ישנה חובה לפרסם אחת לשלושה חודשים דו"ח על איכות מי השתייה המסופקים לתושבי העיר. אבוי לו לתאגיד כזה אם במים שסיפק ימצאו חלילה חיידקים מזהמים כמו הקוליפורמים הידועים לשמצה. בקיץ, עולה לרוב רמת הזיהומים ולכן בקיץ מוסיפים את כמויות הכלור המקסימליות האפשריות שתפקידו להשמיד חיידקים אלו.

אז ניתן להניח ברמה סבירה כי יש כמעט בוודאות כמות מסויימת של כלור\כלוראמין.

בעבר, נהגה חברת מקורות להשתמש לצורך חיטוי המים בכלור בלבד. אך לכלור יש חסרון גדול, יש לו תכונה להתנדף מהמים בתוך מספר שעות-ימים. ולכן כאשר ישנה הוספת כלור בתחילת המוביל הארצי או באגמי המשנה המספקים מים עד למרכז ואף דרום הארץ, סביר להניח כי המים יגיעו ללא כלור ואולי אף עם כמה קוליפורמים (והיו דברים מעולם..). לפני מספר שנים עברו חברות המים לשימוש בתרכובת הכלוראמין, (NH2Cl) כשמה כן היא כלור+אמוניה. הכלוראמין אינו נדיף! הכלוראמין אינו מתפרק במהירות!

הכלוראמין שורד אפילו הרתחה ! איך פוגעים הכלור והכלוראמין בדגים ?כלור פוגע בזימי הדג ומונע ספיחת חמצן חיוני = מוות.כלוראמין מתקשר להמגלובין בדמו של הדג ומונע ממנו קשירת חמצן והובלתו במזור הדם לרקמות הדג = מוות.

הרשויות טוענות שהשימוש בכלור\כלוראמין בטוח לבני אדם, אינני מתכוון לעסוק בזה, מי שמעוניין במידע נוסף, מוזמן לגגל מעט על 'chloramine' והשפעותיו על בריאות האדם.

לאור האמור לעיל, חובה, פשוט חובה להשתמש בכל הוספת מים לבריכת נוי או לאקווריום בתוסף "אנטי-כלור".

#כלור #כלוראמין #תמותתדגינוי #אנטיכלור #אנטיכלור

119 צפיות

כללי

whatsapp.PNG

כל הזכויות שמורות - אטלנטיס © 

paypal.PNG