הנימפאות של קלוד מונה


בקרב חובבי האומנות, ידוע הצייר המפורסם קלוד מונה כמי שהקדיש חלק ניכר מפועלו האומנותי לציור בריכות נוי ושושנות מים. קלוד מונה (1840-1926 Claude Monet‏) הצייר שהשתייך לזרם האימפרסיוניסטי בצרפת, רכש בגיל 50 אחוזה בכפר ז'יברני שבצפון צרפת, באחוזתו טיפח גנים ששימשו אותו כמודל לציוריו. שנים מספר לאחר רכישת אחוזתו, רכש מונה שטח נוסף בסמוך לאחוזתו, השטח היה ביצתי וזרם בו נחל קטן, אחד מיובליו של נהר הסיין, אזור הידוע כיום בשם: "גן המים" או "הגן היפני".

את הביצה תכנן והפך מונה לגן יפני עם בריכות נוי כפי שאמר "כדי לשמח את העין וכדי שיהיו מוטיבים לציור". מונה חפר לאורך ערוץ הנחל מספר בריכות נוי, בבריכות נשתלו נימפאות רבות ועל הגדות נשתלו צמחי גדה. מעל אחת הבריכות אף נבנה גשר עץ ירוק להולכי רגל לפי דוגמא שנלקחה מתחריט יפני.

ב-1897, לאחר שהושלם הגן היפני, התחיל מונה לצייר סדרת ציורים שכללו את המוטיבים שהיו בבריכות המים: צמחי הגדה, הנימפאות (שושנות המים) והגשר שנהפכו למוקד חייו ולמודל האומנותי עבורו במשך עשרים וחמש השנה שלאחר מכן. חלק מציוריו היו גדולים מאוד והצריכו בנייה של סטודיו חדש שנבנה במיוחד לשם כך (מבנה המשמש כיום כחנות מזכרות למבקרים), את הציורים הגדולים, העניק בערוב ימיו קלוד מונה כמתנה לעמו. כשנה לאחר מותו בגיל 86, נפתח אולם מיוחד הכולל ציורי קיר של שושנות המים במוזיאון האורנז'רי בפריס (שם בחר מונה להציג את ציוריו). מבין יצירותיו של מונה המוצגות במוזיאון, נמצא מספר ציורי ענק באורך של כמעט 13 מטר וברוחב של 2 מטר כל אחד ואף ציור אחד באורך של 17 מטר. גם ביתו של קלוד מונה והגנים שמסביבו כולל "גן המים", פתוחים לביקורי הקהל הרחב מספר חודשים בשנה.

אנקדוטה נוספת הנוגעת לציורי שושנות המים של מונה, בחודש יוני 2008, נמכר במכירה פומבית אחד מסדרת הציורים של שושנות המים במחיר שיא של למעלה מ 80 מליון דולר ! לאספן אומנות אנונימי.


ניוזלטר רוצה לדעת לפני כולם על מוצרים ומבצעים?

whatsapp.PNG

כללי

paypal.PNG