top of page
בריכת נוי - עשיתי זו במו ידי:

רון ספיר מתאר כיצד בנה את בריכת הנוי שלו שלב אחר שלב, התוצאות מדהימות !

רקע:

הגורמים שהובילו לתכנון בריכת הנוי, שכן המקפיד לקפוץ לבריכתו בוקר וערב ומנעים (עד כדי קנאה) את שהותנו בחצר עם רשרוש המים, ו-40 מ"ר חצר לא מנוצלים בלשון המעטה ומכוסים בסבך מתפשט המכסה עתות לבקרים את מתקן המשחקים של הילדים ומאלץ אותנו להסתפק בישיבה על מרפסת הבית.

תכנון:

מתוך מטרה לתכנן בריכה שתשתלב היטב בשטח ומתוך כוונה גם להוציא לפועל את התכנון במדויק ולא להתחיל לאלתר תוך כדי עבודה, הושקע סכום "אסטרונומי" של 40 דולר בתכנה לעיצוב גנים ובריכות נוי אשר אפשרה אחרי מספר ערבים של מדידות בשטח והזנת נתונים, להעלות תכנון מדויק של כל שטח הבית וגם לבחון את המרחבים שסביב הבריכה ואת התחושה הכללית המתקבלת מפינות הערסל והישיבה הנוספות שנוצרו עקב פינוי הסבך כמו גם מכל חלון הפונה לחצר.

 

גורם מרכזי בהשגת אישור "הנהלה" לביצוע הפרויקט היה סיור במודל וירטואלי תלת ממדי של הגינה שאפשר לבצע סימולציה של המראה מתוך הערסל כולל צלילי פכפוך המים ואפילו אנימציה של הדגים בבריכה והציפורים הבאות לרחוץ בנחל.

 

עם תכנון זה ניגשתי לאטלנטיס לקבל את חוות דעתו המלומדה של בוגי ולאחר מספר התאמות קלות נגזר כתב החומרים והפרוייקט החל.

 

הבריכה המתכוננת בעלת נפח של כ-2.5 מ"ק מידות חוסמות של 2.5 מ' רוחב על 5 מ' אורך ובעלת נחל מזין באורך של 2 מ' עם הבדל גובה של 15 ס"מ בלבד על מנת להבטיח שרעש המים לא יפריע לשכנים.

עומק מקסימלי 60 ס"מ ומדרגות שתילה בעומק 20 עד 30 ס"מ לאורך רוב הבריכה למעט החלק העמוק כאשר הכוונה מראש הייתה ליצור גן מים עם דגים ופחות בריכת דגים עם צמחי מים.

 

הבריכה מבוססת על יריעת PVC בעובי 0.8 מ"מ ומערכת הסינון מבוססת על משאבה טבולה בספיקה של 3000 ליטר\שעה, פילטר לחץ בהספק מתאים עם סנן UV בהספק של 18 וואט.

 

הקמה:

ערב ראש השנה פיניתי את כל הסבך וסימנתי את תוואי הבריכה לחפירה עם צינור טפטוף (ניתן לראותו על שפת הדשא).

למחרת ראש השנה ולאחר פינוי ההריסות של אירוח 40 איש, החלה החפירה בקרקע חמרה לחה ויחסית נוחה לחפירה ועיצוב מדרגות השתילה.

היות ומדובר בגינה ותיקה היה מעט קושי עם שורשים רבים וחלקי דשא כמו גם צנרת עתיקת יומין ולמזלי לא פעילה. תוך כדי עבודה הבחנתי כי קיים הבדל גובה בין צד הדשא לצד המנוגד של כ-5 סנטימטרים אשר פוצה על ידי הגבהת הדופן הרחוקה מן הדשא עם קרקע מתוך הבור.

 

שאר הקרקע הלכה לבניית השיפוע הדרוש לנחל (פינה ימנית עליונה בתמונה למעלה). השיקול להגביה את הגדה נבע משילוב של רצון לראות את המים כמעט בגובה הדשא ולא ליצור תחושה של בור בגינה ותוך כדי עבודה הבנה כי פילוס לפי ה גדה הרחוקה היה פותח פתח לזיהום הבריכה עקב היקוות מים ואדמה מן החצר לבריכה בזמן גשם.

 

לאחר השלמת הכרייה ובדיקת שיפועים בנחל ולכל אורך קרקעית הבריכה בעזרת מים (ניתן לראות את הסימנים בתמונה הקודמת), פילסתי את שפת הבריכה עד כדי פחות מ- 5מ"מ (כבר הבנתם את רמת האובססיה...).

 

לאחר חימום של 20 דקות בשמש הנחתי ועגנתי את היריעה הגיאוטכנית ופרסתי את יריעת ה PVC והתחלתי במילוי לצורך שקיעת היריעה למקומה. צורת הבריכה דרשה לא מעט עבודה ביישור או יצירת קפלים מכוונים אך הושלמה במהירות בעמידה בתוך המים המתמלאים. 

 

לאחר מספר ימי יבוש מבוקר ומספר תיקונים קלים בעיקר באזור כניסת הנחל לבריכה לאחר גילוי דליפה נימית משולי היריעה שטרם נגזרה, מולאה הבריכה במלואה כדי לגלות את אזורי הנגירה בדיוק במקום בו תוכננו ולתת לה לעבוד על ריק מספר ימים לפני שתילה ואכלוס בסטרטרים (דגים ראשונים המאתחלים את תהליך הסינון הביולוגי).

מערכת החשמל לספוטים וצנרת המים הוטמנה באדמה וקו חשמל נמשך לגדר הדרומית לארון המכיל שני שנאי 12 וולט לתאורת הבריכה, 2 שנאי 12 וולט לתאורה היקפית,מתגים נפרדים למשאבה ול UV, ארבעה מתגים נוספים הותקנו על הקו ליד מרפסת הבית על מנת לשלוט על התאורות השונות בבריכה ובגן.

 

מאחר ובשלב זה נוכחתי כי שכחתי לכרות את תוואי הכניסה לצנרת הפילטר בדופן, רוקנה הבריכה, נעשה התיקון והיא מולאה בשנית עד למפלס השפה אז כבר טעמתי בגאווה רבה את תמורת האובססיה שלי לגבי הפילוס - בבריכה שלי היריעה לא תבצבץ מן המים!

 

מערכת המים הורצה כ-24 שעות לבדיקת עבודה ואיתור דליפות ולא נישאר מילימטר אחד מיותר מהצינור השרשורי - קרי המדידות והתכניות הוכיחו עצמן מדויקות להפליא.

 

מספר ימים לאחר מכן מצאתי עצמי מול שתי בלות (2 שקים של טון) של אבני בזלת אפורות בגודל בינוני בחזית הבית; בשלב זה אני חייב להודות שעם כל החשיבה שהושקעה בתכנון, פרח לו פרט קטן ושולי זה, שאיכשהו האבנים לא יגיעו לבד לחצר האחורית.

 

לאחר ערב של שינוע האבנים לחצר האחורית החל עיצוב הגדה.

היות ואיני מתיימר להיות רצף מומחה, לא הייתי בטוח בשלב זה שכמות האבנים מספקת, ובנוסף לא הייתי נותן לאף פועל מזדמן לעצב לי את הגדה.

עיצבתי את גדת הבריכה והנחל במלואן ורק לאחר מכן הודבק הכול במלט אפור במינון 1/3 מלט ו- 2/3 חול.

אבני השפה הונחו כך ששתי שורות כולאות את יריעת ה PVC ביניהן ושורה שלישית מונחת מעליהן על מנת להסתיר סופית את היריעה.

התוצאה הינה יכולת למלא את הבריכה עד למפלס המכסה חלקית את אבני  השפה ומבטיח את הסתרת היריעה בכל מקרה.

לאחר הטיפול במים הובאו צמחים ראשונים ולאחר שבוע הוכנסו דגים לאתחול הפילטר.

הבריכה התייצבה לאחר 4 שבועות עם רמת חנקות אמוניה וניטריט של 0-PPM

את החומציות, לא הצלחתי להוריד מרמה של 9 וגם לא נראה שמשפיע במיוחד על הדגה והצמחייה.

 

בשלב זה (ששה חודשים לאחר הבנייה) יש כבר שלושה מחזורי בקיעה של דגיגים, מספר ראשנים, חתולים שהצליחו במהלך החורף להעלים 2 דגים ולאחרונה גם שלדג מצוי ושלדג ננסי שמנסים את מזלם

בשעות מוקדמות של הבוקר או לאחר השקיעה.

לאחר התייעצות עם צוות אטלנטיס עלי להודות על העצה הלא "מסחרית" וגם הלא מכערת של אכלוס הבריכה בדגים בגודל שאינם עוברים בגרונם של השלדגים.

כך נפתרה הבעיה וכך גם נמנעתי מרשת מכוערת או פריזמות צפות למיניהן אך נראה כי יש צורך ביותר. 

 

החתולים מטופלים באמצעות ממטרה מופעלת IR, אך נראה כי יש צורך ביותר מאחת על מנת לכסות באפקטיביות את הבריכה וגם הם בהחלט פחות מוכשרים מהשלדגים.

לקחים:

ביצוע התכנית היה בהחלט לא רע אך יכול היה להסתיים מוקדם יותר. למי שאין סבלנות או אינו רוצה לעשות הכול לבד, שימוש מושכל בפועלים יכול לזרז את העניינים.

 

התוכנה אפשרה גמישות תכנונית גבוהה תוך סימולציה מאוד ריאלית של המראה, כולל צמחיית מים, צמחיית חצר ודגים.

הדבר אפשר לבצע שינויים רבים, כבדים וקלים ללא כל קושי תוך בחינה מיידית של התוצאה המתקבלת עד להשגת המראה המבוקש.

 

שטח מדרגות השתילה רחב מדי ויכולתי על חשבונן להעלות את נפח המים וגם למזער את שטח הצייד לחתולים, יתכן גם שטמפרטורת המים הייתה נמוכה יותר.

 

עוד שני ספוטים לא היו מזיקים.

 

מומלץ לאטום את צנרת החשמל כך שלא תתנקז הבריכה עד למפלס הפתח של הצנרת כל פעם שממלאים את הבריכה (מילוי פיצוי או גשם עז) מעבר לשיא הצנרת.

אם לא, מגלים לאחר גשם עז שהבריכה יכולה לאבד 10 ס"מ מפלס במספר שעות.

לסיכום:

לא היה קל אבל הסיפוק אדיר ונהנים מזה כל רגע משלוש פינות ישיבה.

 

תודה לבוגי וצוות אטלנטיס על הסיוע, התאמת הציוד, ההדרכה והליווי במהלך הפרוייקט ואחריו.

 

אתר תוכנת התכנון Idea Spectrum

bottom of page